Zasady bezpieczeństwa na spływie kajakowym

Zasady Bezpieczeństwa na Spływie Kajakowym – czyli jak pływać bezpiecznie i co zabrać ze sobą na spływ

Pływamy w grupach!
Kajakarz kajakarzowi pomoże. Dobry zwyczaj mówi, że nie zostawia się innych na wodzie w potrzebie. Warto pamiętać o tej zasadzie, kto wie, może kiedyś my będziemy potrzebować pomocy.

Ustalcie zawsze:

Kto otwiera spływ, najlepiej osoba doświadczona która będzie informowała o przeszkodach, sposobie ich pokonania, tamach, przenoskach innych. Takiej osoby nie wolno wyprzedzić.
Kto zamyka spływ, taka osoba zawsze płynie ostatnia i nie pozwala nikomu zostać w tyle.
Powinien być kontakt (telefoniczny lub inny) między osobą otwierającą i zamykającą. Grupy nie powinny być zbytnio rozciągnięte na trasie, ciężko potem się znaleźć.
Osoby pływające słabo lub niedoświadczone, powinny siedzieć w kajaku razem z osobą pływającą doskonale lub bardziej doświadczoną.
Osoba cięższa i sprawniejsza fizycznie powinna siedzieć z tyłu kajaka.
Nie wstawaj w kajaku, ponieważ prawie zawsze wiąże się to z ryzykiem wywrotki.
Zwracajmy uwagę na wędkarzy i osoby kąpiące się.

Worek czy plecak?

Polecamy worek żeglarski lub duży worek na śmieci, doskonale mieszczą się się w lukach lub dziobie kajaka. Torba podróżna też się zmieści pod warunkiem, że nie będzie za duża. Nie polecamy plecaków ze stelażem. Wskazane jest zabranie i zabezpieczenie w nieprzemakalnym worku dodatkowego kompletu odzienia w razie przypadkowej i nieplanowanej kąpieli.

Noc na biwaku.

Przed wyprawą warto sprawdzić materac i namiot, zaimpregnować tropik. Pamiętajmy też o latarce, fince, sztućcach (niezbędnik) . Biwakowanie dozwolone jest tylko na oznakowanych polach namiotowych, są one oznaczone na każdej mapie szlaku.

Bikini i polar. Przy pakowaniu bagażu należy pamiętać, że pogoda nawet w środku lata bywa bardzo zmienna. Więc oprócz spodenek i kąpielówek na pewno przyda się polar, bluza lub sweter oraz długie spodnie. Oprócz klapek, radzimy zabrać też pełne buty, a kurtka przeciwdeszczowa i nakrycie głowy chroniące przed palącym słońcem to absolutny mus.

Nie tylko polopiryna.

Przed wyjazdem warto odwiedzić aptekę, oprócz leków na przeziębienie radzimy zakup: środków przeciw komarom, maści po ukąszeniu, kremów lub balsamów do opalania z wysokim filtrem, maści na oparzenia słoneczne, środków opatrunkowych. Nie zapominajmy też o układzie pokarmowym, nie zawsze nasz organizm dobrze znosi zmianę odżywiania.

Kiełbasa ogniskowa i konserwa turystyczna.

Planując ilość prowiantu, warto sprawdzić czy na szlaku są możliwości uzupełniania zapasów. W opisach rzek są informacje, gdzie znajdują się sklepy spożywcze. W większości przypadków nie ma sensu zabieranie ze sobą z domu żywności na tygodniową wyprawę, chyba że wybierzemy mało uczęszczany szlak.

Wędka czy sardynki w puszce?

Nie ma jak świeża rybka, ale zanim wyruszymy na połów warto dowiedzieć się czy oprócz karty wędkarskiej nie będzie potrzebne nam dodatkowe zezwolenie na wędkowanie na konkretnym akwenie. Zezwolenia takie sprzedawane są w sklepach wędkarskich w danym regionie.

Karta czy gotówka?

Wybierając się na spływ, szukamy raczej miejsc o niezwykłych walorach przyrodniczych, malowniczych rzek meandrujących pośród pasów itp., wiec proszę się nie dziwić, ze w napotkanych wioskach nie znajdziemy bankomatów a i miejsc, gdzie można zapłacić kartą jest niewiele.

Z kartą pływacką i bez.

Przed spływem warto sprawdzić poziom trudności szlaku. Ale nawet na najłatwiejszym przy niesprzyjających warunkach atmosferycznych może być niebezpiecznie. Pamiętajcie o kamizelkach asekuracyjnych lub ratunkowych. Dla wielu jest to niepotrzebny balast w kajaku, tymczasem one mogą uratować wam życie. Szczególnie przy wietrznej pogodzie, nie pływajcie bez kamizelek.

Dziecko w kajaku.

Dlaczego nie? Pod warunkiem że płynie kamizelce asekuracyjnej lub ratunkowej z osobą dorosłą i opieką osoby dorosłej. (osoba pełnoletnia nie zawsze oznacza osobę dorosłą)

Duży może więcej.

Kajak to mała łódka, bardziej zwrotna niż żaglówka i statek, więc to kajakarz ustępuje większym jednostkom. Zawsze zachowuj odstęp od statków i promów, a na jeziorach trzymaj się brzegu.

Nocny spływ. W nocy nie pływamy.

Pamiętaj, że pomoc w razie wypadku w ciemnościach będzie bardzo trudna lub wręcz nie możliwa. Po zmroku nie zauważysz kamieni i konarów drzew, tam i progów wodnych.

Piłeś? – Nie płyń.

Nigdy nie wsiadaj do kajaka po spożyciu alkoholu lub zażyciu środków odurzających. Spowolnienie reakcji i wzrost brawury nie sprzyja bezpieczeństwu na wodzie.

Informacja o trasie.

Dowiedz się o trasie spływu! Zawsze warto zebrać informacje o szlaku. Im więcej wiemy o danej rzece, tym lepiej. Zawsze dobieraj trasę do swych możliwości. Największym niebezpieczeństwo dla kajakarza na rzece stwarza spiętrzenie wody. Trzeba wiedzieć, gdzie znajdują się tamy, progi wodne i młyny. Nie przepływaj takich miejsc. Lepiej przenieść kajak niż ryzykować niebezpieczna wywrotkę lub uszkodzenie kajaka.

Dbajmy o środowisko naturalne.

Śmieci powinny zostać zapakowane do worka i zabrane do kajaka